Darmowe lekcje w domu

W Internecie można znaleźć wiele tematów związanych z muzyką. Są tam teledyski, teksty piosenek, zabawy muzyczne dla najmłodszych, a także darmowe lekcje śpiewu dla osób dorosłych.

Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową „nauka śpiewu online” i po chwili otrzymamy dostęp do rozmaitych kursów. Niektóre z nich są płatne, ale można znaleźć również propozycje za które nie trzeba płacić. Trzeba tylko pobrać kurs w formacie mp3. Poza tym korzysta się z porad w postaci artykułów. Dotyczą one na przykład następujących tematów: zasady dotyczące nauki śpiewu, co to jest słuch muzyczny, jak śpiewać przeponą, jak ćwiczyć swój głos itp. Natomiast niewątpliwie ważne jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, które prezentowane są w formie mp3 lub klipów video. Niektórzy korzystają także z przeglądarki YouTube. Natomiast istotne jest, aby lekcje były usystematyzowane w odpowiedni sposób, dlatego właśnie najlepiej sprawdzają się kursy. Można je traktować jako uzupełnienie profesjonalnych lekcji śpiewu, ale jeśli ktoś nie ma czasu ani pieniędzy, spokojnie może korzystać tylko z nauki za pośrednictwem sieci. Oczywiście niezbędna jest również właściwa motywacja i systematyczność. Samemu trzeba pilnować, aby odpowiednio dużo ćwiczyć.

Kolejna propozycja dla osób, które chcą się uczyć śpiewu w domu, to płyty CD i DVD. W tym przypadku trzeba ponieść tylko jednorazowy wydatek. Często kupuje się je wraz z podręcznikiem. Takie multimedialne warsztaty wokalne to dla wielu osób naprawdę dobra metoda na zapoznanie się z podstawowymi ćwiczeniami artykulacyjno-dykcyjnymi i wokalnymi, metodami poprawnego oddychania, poradami jak dbać o swój głos, a także jak radzić sobie z tremą. Na płytach zwykle znajduje się również część z akompaniamentem do znanych piosenek. Chociaż wiele osób ma krytyczne nastawienie do domowych lekcji śpiewu, to jednak nie ulega wątpliwości, że lepiej uczyć się w ten sposób niż wcale. Zamiast narzekać na brak środków lub swoje miejsce zamieszkania, które uniemożliwia systematyczne dojazdy na kurs wokalu, lepiej skorzystać z Internetu lub płyt. Można również w ten sposób uczyć śpiewu dziecko.