Jak prawidłowo używać przepony?

Śpiewanie to nie tylko pasja i przyjemność, ale również praca. Warto nauczyć się między innymi używania wysokiego i niskiego głosu, śpiewania z nut czy właściwego używania przepony.

Przepona jest mięśniem oddechowym. Świadoma modyfikacja jej ruchów wpływa na to w jaki sposób się śpiewa. Jeśli ktoś nauczy się odpowiednio oddychać będzie mniej się męczył podczas mówienia i śpiewania. Używając przepony można rzadziej brać oddech, co bywa niezwykle ważne w przypadku niektórych piosenek. Jednocześnie nie trzeba się martwić o niedotlenienie. Bardzo istotne jest również to, że głos staje się mocniejszy i bardziej wyrazisty, chociaż tak naprawdę jest mniej eksploatowany. Jednak, żeby nauczyć się korzystać z przepony trzeba sporo ćwiczyć, bo nie jest łatwo zmienić dotychczasowe nawyki. Poniżej kilka przykładowych ćwiczeń oddechowych:

– mocno wydmuchujemy powietrze,

– wdychamy powietrze i zatrzymujemy je,

– syczymy wytrzymując długo na jednym wydechu,

– oddychamy szybko trzymając ręce na przeponie i kontrolując czy dociera do niej powietrze,

– leżąc na łóżku kładziemy na przeponie jakiś lekki przedmiot, wdychamy i wydychamy powietrze ustami oraz nosem, a przedmiot powinien unosić się i opadać,

– wyśpiewujemy jak najdłuższe fragmenty tekstu na jednym oddechu.

Czyli, żeby nie śpiewać gardłowo, tylko z przepony na pewno warto wykonywać ćwiczenia oddechowe, a następnie należy przejść do treningu polegającego na pilnowaniu tego, aby rzeczywiście śpiewać używając przepony. Łatwo to rozpoznać, bo przede wszystkim głos brzmi znacznie lepiej, mocniej, wyraźniej i głębiej. Można odnieść wrażenie, że dźwięk wypełnia całe wnętrze i płynie proste z brzucha. Poza brzuch będzie się podnosił i opadał. Łatwo też zauważyć, że śpiew nie jest wówczas męczący. Nic dziwnego, że używanie przepony jest tak ważne dla śpiewaków operowych, ale oczywiście nie tylko. Każdy wokalista powinien nauczyć się odpowiednio z niej korzystać. Zwykle łatwiej jest zaśpiewać z przepony niskie dźwięki, a jeśli chodzi o te wysokie jest już pewien problem, dlatego jeśli pojawiają się w jakimś fragmencie piosenki, to trzeba na niego szczególnie uważać.