Najlepsze piosenki dla początkujących wokalistów

Jakie piosenki wybierać ucząc się śpiewać? Na pewno warto decydować się na utwory muzyczne, które lubimy i których tekst łatwo będzie nam zapamiętać. Jeśli chodzi o stronę muzyczną nie powinny być bardzo skomplikowane.

Ponieważ rozpoczynając lekcje śpiewu trzeba opanować jeszcze wiele rzeczy, najlepiej nie utrudniać sobie tego ćwicząc bardzo wymagające piosenki. Tekst i melodia powinny być raczej proste, bo wtedy można poświecić więcej uwagi zadbaniu o czysty głos, odpowiednią jego emisję i modulację, używanie przepony itd. Zaczynamy od wydrukowania tekstu i parokrotnego przesłuchania piosenki. Z pewnością ważne jest nie tylko nauczenie się słów na pamięć, ale także ich zrozumienie. Dlatego niektórym łatwiej jest zaczynać od utworów wykonywanych po polsku. Z kolei słuchając piosenki warto wczuć się dobrze w swoje emocje, jednocześnie wychwytując rozmaite sprawy związane z techniką śpiewania. Słuch i pamięć muzyczna są tutaj nieodzowne.

Ucząc się wybranej piosenki należy każdorazowo zacząć od wykonania odpowiedniego treningu głosu. Następnie przechodzić przez dany utwór muzyczny po kawałku. Wtedy łatwiej będzie dobrze go opanować. Poza tym najlepiej nie doprowadzać do sytuacji, kiedy ćwiczenie go zaczyna nam się nudzić lub czujemy, że nasz głos jest przeforsowany. Natomiast kiedy przygotujemy już piosenkę w całości warto nagrać swoje wykonanie, a potem dobrze je przeanalizować. Będzie wówczas wiadomo nad czym trzeba jeszcze popracować. Należy pamiętać o tym, że nie ma nic wstydliwego w zaczynaniu pracy od łatwych piosenek. W końcu nawet śpiewacy operowi nie rozpoczynali nauki od arcydzieł muzycznych. Natomiast kiedy emisja głosu, oddech, różne techniki śpiewania i samodzielne interpretowanie utworów będą już opanowane, jak najbardziej można wybierać coraz trudniejsze piosenki. W ten sposób będzie można się przekonać o swoich aktualnych umiejętnościach, co jest niewątpliwie bardzo ważne dla każdego wokalisty. Z jednej strony trzeba w siebie wierzyć, ale też nie można przeceniać swoich obecnych możliwości. Jest to szczególnie ważne, kiedy planuje się jakiś występ publiczny. Warto popisać się wtedy oryginalną interpretacją, ale jeśli wcale nie musi ona dotyczyć bardzo trudnych utworów. Na wszystko przyjdzie czas, chociaż piosenka nie powinna też być banalnie prosta.