Śpiewanie z nut od podstaw

Umiejętność śpiewania z nut to niewątpliwie duży atut, ale też z pewnością nie każdy początkujący wokalista zwraca na to uwagę. O ile opanowanie takich rzeczy jak prawidłowe używanie przepony czy swobodne przechodzenie do niższych i wyższych dźwięków wydaje się oczywiste, to z nutami bywa różnie.

Natomiast trzeba wziąć pod uwagę, że sama znajomość nut, to jeszcze zdecydowanie za mało, żeby z nich śpiewać. Również umiejętność grania na instrumencie z użyciem nut nie jest z tym jednoznaczna. Chodzi bowiem o to, żeby widząc zapis nutowy odczytać melodię używając tylko głosu. Oczywiście, żeby to opanować trzeba dużo ćwiczyć. Zaczyna się od ćwiczeń łatwiejszych, które stopniowo powinny stawać się coraz bardziej skomplikowane. Ważne jest również dobranie właściwych melodii, które będą ułatwiały naukę od podstaw oraz na kolejnych stopniach zaawansowania. W szkołach lub chórach nauka śpiewania z nut odbywa się głównie zbiorowo. Jeśli komuś zależy na indywidualnych lekcjach, to również są one możliwe. Jak natomiast wygląda kwestia samodzielnej nauki śpiewu z nut? Z pewnością jest to trudniejszy sposób, ale może przynieść pewne rezultaty. Jednak, żeby być sprawnym w czytaniu nut głosem trzeba naprawdę długo się kształcić.

Rozpoczynając naukę śpiewania z nut bez wątpienia warto korzystać z pomocy dobrze nastrojonego instrumentu. Istotne są tutaj nie tylko zdolności muzyczne, ale także dobra pamięć, wyobraźnia, ambicja, systematyczność oraz koncentracja. Kiedy ktoś opanuje już dobrze umiejętność czytania nut głosem, będzie mógł sprawnie śpiewać a vista. Czyli nawet jeśli będzie miał do czynienia z jakimś utworem muzycznym po raz pierwszy będzie potrafił go zaśpiewać używając nut, których wcześniej nigdy nie widział. Jednak zanim to nastąpi trzeba systematycznie i pilnie wykonywać ćwiczenia solfeżowe oraz odpowiednio dobrane ćwiczenia pomocnicze. Czyli nie ulega wątpliwości, że najlepiej jest kształcić się pod okiem doświadczanego nauczyciela, ale jeśli jest to niemożliwe należy zdobyć odpowiednie materiały do nauki czytania nut głosem.