Sposoby na czysty głos

Ładny i czysty głos to nie tylko kwestia indywidualnych predyspozycji. Ważne jest korzystanie z odpowiednich sposobów, dzięki którym nawet piosenki śpiewane przez początkujących wokalistów będą brzmiały dobrze.

Żeby mieć czysty głos trzeba odpowiednio rozgrzać struny głosowe. Ważne są więc częste ćwiczenia, ale także ogólne przygotowanie do śpiewania. Oczywiście takie rzeczy, jak picie dużej ilości wody, jedzenie miodu czy owijanie szyi szalikiem, kiedy jest chłodno są również istotne. Jednak przede wszystkim warto korzystać ze wskazówek specjalistów. Na początek trzeba się odpowiednio rozluźnić, a jednocześnie skoncentrować. Chodzi o to, żeby nie myśleć o innych sprawach niż śpiew. Istotne jest również to w jaki sposób się stoi. Postawa powinna być prosta i pewna, a głowa uniesiona do góry. Natomiast wcześniej można trochę porozciągać mięśnie. Warto zadbać poza tym o przewietrzenie pomieszczenia, w którym się śpiewa oraz nawilżenie powietrza. Na pewno potrzebna będzie poza tym woda do picia.

Kiedy wszystko jest już przygotowane do rozpoczęcia ćwiczeń wokalnych, można rozpocząć rozgrzewkę. Powinna trwać kilka minut. Najpierw wypowiada się samogłoski: a, e, i, o, u, y. Następnie śpiewa się gamę, zaczynając od środkowego zakresu swojej skali i przechodząc do śpiewania dźwięków niższych oraz wyższych. Nie można jednak przeforsować głosu. Kiedy struny głosowe są już odpowiednio przygotowane można zacząć trenowanie wybranej piosenki. Ważne jest to, aby odpowiednio rozłożyć swoje siły oraz koncentrację, bo trzeba opanować zarówno sposób śpiewania, jak i słowa piosenki. Dlatego najlepiej ćwiczyć dany utwór po kawałku. Kiedy zna się już dobrze jakiś fragment należy szczególnie skupić się na technice śpiewania, a potem na dodaniu własnych emocji. Można poprosić wówczas bliską osobę, aby posłuchała naszego wykonania i oceniła czystość głosu. Oczywiście podczas infekcji czy bólu gardła głos zawsze brzmi nieco inaczej. Najlepiej nie śpiewać wtedy w ogóle, bo można go nawet uszkodzić. Po prostu trzeba nie tylko systematycznie ćwiczyć swój głos, ale również o niego dbać i odpowiednio go szanować.