Sposoby na śpiewanie niskim i wysokim głosem

Kiedy rozpoczyna się naukę śpiewania należy ćwiczyć przede wszystkim emisję głosu. Bez tego takie umiejętności jak czytanie nut głosem czy zachowanie swobody na scenie nie będą zbyt przydatne.

Podczas lekcji śpiewu należy opanować używanie pełnej skali głosu, a następnie rozszerzać ją. Konieczne jest również wzmocnienie głosu, nauczenie się jak używać przepony oraz oczywiście jak uwolnić wysoki i niski rejestr. Bywa tak, że śpiewania niskim lub wysokim głosem stanowi dla początkującego wokalisty pewien problem. Jednak na szczęście można nad tym popracować. Trzeba brać pod uwagę wszystkie trzy rejestry: wysoki czyli głosowy, środkowy oraz niski czyli piersiowy. Należy też zdawać sobie sprawę, że dla odpowiedniej emisji głosu ważna jest wibracja i rezonacja. Dobra technika wokalna polega na używaniu zarówno głosu, który wydobywa się podczas podnoszenia podniebienia, jak i głosu piersiowego wydobywanego dzięki strunom głosowym. Za niskie dźwięki odpowiada właśnie głos piersiowy, a za wysokie głosowy. Trzeba nauczyć się jak sprawnie używać strun głosowych, tak aby ich nie nadwyrężać i żeby śpiewane dźwięki płynnie przechodziły w niższy lub wyższy rejestr.

Bardzo istotne jest odpowiednie rozluźnienie, zarówno ciała jak i krtani. Nie chodzi o to, żeby się wysilać i napinać śpiewając niskie lub wysokie dźwięki. Powinny wydobywać się w sposób naturalny i swobodny. Jak do tego dojść? Trzeba odpowiednio dużo pracować nad każdym z trzech rejestrów. Podczas ćwiczeń dotyczących rejestru niskiego trzeba dobrze otwierać usta, najlepiej sprawdzać to w lustrze. Dźwięk powinien wydobywać się z przepony. Należy śpiewać kolejne dźwięki skali obniżając je o pół tonu. Z kolei ćwicząc wysoki rejestr należy unieść policzki, co dzieje się w sposób naturalny podczas uśmiechu. Używa się tutaj skali rosnącej. Warto wyobrazić sobie, że wydobywający się przez usta dźwięk pochodzi z miejsca znajdującego się mniej więcej za nosem. Wszystkie ćwiczenia trzeba wykonywać w sposób systematyczny, regularny i dokładny. Nie można również zapomnieć o treningu dotyczącego poprawiania czystości głosu, jego mocy czy wibracji.